Przejdź do treści

Jak zostać elektrykiem?

  • przez

Elektryk to zawód poszukiwany na rynku pracy w Polsce, który oferuje wiele możliwości rozwoju oraz atrakcyjne zarobki. Jeśli zastanawiasz się, jak zostać elektrykiem, przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ścieżki kariery i wymagań.

Wykształcenie zawodowe na elektryka

Pierwszym krokiem do zostania elektrykiem jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia zawodowego. Można to zrobić poprzez:

  • Szkołę branżową I stopnia (dawniej zasadnicza szkoła zawodowa) – po ukończeniu gimnazjum lub szkoły podstawowej można kontynuować naukę w szkole branżowej, zdobywając tytuł technika elektryka lub technika energetyka.
  • Technikum – kolejną opcją jest kontynuowanie nauki w technikum, gdzie w ramach 5-letniej edukacji można uzyskać tytuł technika elektryka lub technika energetyka wraz z maturą.

 

Jak istotne są kursy i szkolenia w pracy elektryka?

Po zdobyciu wykształcenia zawodowego warto uzupełnić swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Na rynku dostępne są zarówno kursy ogólne, jak i specjalistyczne, które pozwalają na poszerzenie wiedzy i umiejętności w konkretnej dziedzinie. Aby móc legalnie wykonywać zawód elektryka, niezbędne jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego przed właściwą komisją egzaminacyjną. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej, a jego zdanie pozwala na uzyskanie uprawnień SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) do prac w zakresie eksploatacji, konserwacji, dozoru lub projektowania.

Aby zyskać doświadczenie i umiejętności praktyczne, ważne jest zdobycie praktyki zawodowej. Można to zrobić poprzez pracę jako elektryk pomocniczy, odbycie stażu, praktyki zawodowej czy uczestnictwo w programach dla absolwentów. W zawodzie elektryka warto stale się rozwijać i poszerzać swoje kwalifikacje. Udział w kursach, szkoleniach, warsztatach czy konferencjach branżowych pozwala na zdobycie nowych umiejętności, co przekłada się na lepsze perspektywy zawodowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.