Przejdź do treści

Co trzeba wiedzieć o kotłach na pellet ekologiczny?

  • przez

W świecie, w którym stale staramy się oszczędzać energię, dbać o ekologię i chronić zasoby naturalne, kotły na pellet stały się bardziej popularne niż kiedykolwiek. Są one doskonałą opcją, jeśli chce się obniżyć koszty, a także obniżyć zanieczyszczanie środowiska. Jeśli zastanawiasz się, który typ kotła na pellet jest odpowiedni dla Twojego domu lub firmy, to ten artykuł podpowie ci wszystko, co musisz przeanalizować przed dokonaniem zakupu.

Czym jest pellet oraz ekologiczny kocioł na pellet?

Najkrócej mówiąc pellet jest rodzajem paliwa wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń, które wytwarza się z biomasy. Jest to paliwo ekologiczne, które posiada wysokie właściwości energetyczne. Więcej o właściwościach pelletu można przeczytać na stronie firmy Lipnowski Opał. Osoby, które szukają możliwości przejścia na bardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, to być może zainteresuje je ekologiczny kocioł na pellet. Są to kotły na biomasę, które wykorzystują biomasę do produkcji gorącej wody. Najczęściej stosowaną biomasą w tych kotłach jest pellet drzewny, ale mogą one wykorzystywać również wiele innych rodzajów biomasy. Zaletą stosowania kotła na pellet jest to, że jest to bardzo wydajny system grzewczy. Do wytworzenia tej samej ilości ciepłej wody zużywa około połowy energii standardowego kotła. Co więcej, podczas pracy wytwarza mniej dwutlenku węgla niż standardowy kocioł.

https://www.youtube.com/embed/BLkPzlQXavI

Rodzaje kotłów na pellet

Wyróżnia się kilka rodzajów kotłów na pellet. Między innymi:
-Kotły na pellet drzewny: ten typ kotła na pellet wykorzystuje pellet drzewny jako źródło paliwa. Są one najczęściej spotykanym typem kotła na pellet i najbardziej przystępnym cenowo. Są również łatwe w obsłudze, wymagają bardzo niewielkiej konserwacji. Największą wadą kotłów na pellet drzewny jest to, że mogą one produkować dużą ilość dymu, jeśli są używane w niewentylowanym obszarze.
-Kotły na pellet z biomasy: Kotły te wykorzystują różne rodzaje biomasy, takie jak drewno, produkty rolne i odpady komunalne. Biomasa jest przekształcana w pellet i spalana w celu uzyskania energii. Kotły te wytwarzają mniej dymu niż kotły na pellet drzewny i są bardziej przyjazne dla środowiska. Są jednak droższe w eksploatacji i trudniejsze w utrzymaniu niż kotły na pellet drzewny.

Jak wybrać ekologiczny kocioł na pellet?

Przede wszystkim upewnij się, że kocioł, który chcesz kupić, jest przyjazny dla środowiska. Badania wykazały, że kotły na pellet są ekologiczną opcją ogrzewania domu. Jeśli jednak producent nie mówi wyraźnie, że jest to ekologiczny kocioł na pellet, prawdopodobnie nie jest on przyjazny dla środowiska. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieje kilka różnych typów kotłów na pellet. Upewnij się, że ten, który kupujesz, jest tym, który najlepiej pasuje do Twoich potrzeb. Ponadto doinformuj się, czy kocioł, który chcesz kupić, jest wydajny. Wybierz kocioł na pellet, który wykorzystuje pellet o wysokiej zawartości energetycznej. Jednocześnie dobrze jest sprawdzić, czy nie zużywa on dużo pelletu do wyprodukowania określonej ilości ciepłej wody. Możesz znaleźć tę informację na instrukcji kotła. Czasami warto skontaktować się z firmą inserw, która ma wieloletnie doświadczenie w montażu i modernizacjach kotłowni. Skorzystanie z tego typu porady może przyczynić się nie tylko do komfortowego użytkowania kotłowni, ale także do sporych oszczędności.

Zalety ekologicznego kotła na pellet

Do zalet użytkowania kotła na pellet zaliczyć można:
-wydajność – kotły na pellet są bardzo wydajne. Zużywają o 50-75% mniej energii elektrycznej niż standardowe grzejniki. Produkują również mniej dwutlenku węgla niż standardowe podgrzewacze ciepłej wody. Są również bardzo łatwe w obsłudze.
-niewielka konserwacja – kotły na pellet wymagają bardzo rzadkiej konserwacji. W przeciwieństwie do grzejników gazowych i olejowych, nie trzeba ich odpowietrzać ani wymieniać filtrów.
-łatwość utrzymania -Paliwo używane w kotłach na pellety może być łatwo przechowywane i przenoszone z jednego miejsca na drugie. Dzięki właściwym opakowaniom, nie ma obawy, że to ekologiczne paliwo zawilgotnieje i straci swoją wartość.
-atrakcyjna cena – Kotły na pellet są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Są one jedną z najbardziej przystępnych cenowo opcji grzewczych.
-czyste spalanie – kotły na pellet spalają opał czysto i nie wytwarzają płomieni. To sprawia, że są one doskonałą opcją dla domów z dziećmi lub zwierzętami.

Jeśli chcesz zmienić ogrzewanie na bardziej ekonomiczne i ekologiczne źródło energii, to kocioł na pellet jest świetną opcją. Jest on również bardzo łatwy w obsłudze oraz utrzymaniu, a ponadto, przechowywanie pelletu nie wymaga tak dużej powierzchni jak materiał opałowy taki jak węgiel lub drewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.