Przejdź do treści

Jak współpracować ze spółdzielniami: Wskazówki i strategie na sukces

  • przez

Współpraca ze spółdzielnią może być korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron. Spółdzielnie to dobrowolne, niedochodowe organizacje, które działają na zasadzie członkostwa. Spółdzielnia to biznes, w którym ludzie inwestują razem, aby otrzymać zwrot i udział w zyskach. Jednak założenie i współpraca ze spółdzielnią nie jest pozbawiona wyzwań. Spółdzielnie oferują unikalne korzyści w stosunku do tradycyjnych przedsiębiorstw. Są również łatwiejsze do rozpoczęcia i rozwoju niż inne struktury biznesowe. Firmy będące własnością spółdzielni muszą działać w oparciu o zaufanie, co sprawia, że trudno je prowadzić z zyskiem, jeśli występują konflikty interesów lub brak zaufania między członkami lub liderami. Często te wyzwania wynikają z braku doświadczenia osób prowadzących spółdzielnię lub ograniczonych zasobów dostępnych dla nich, aby odnieść sukces. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom i strategiom skutecznej współpracy ze spółdzielnią jako zewnętrznym partnerem biznesowym.

Wybierając spółdzielnię do współpracy, warto znać swoich odbiorców. Każda spółdzielnia ma swoje własne potrzeby. Zbadaj potrzeby członków i działalność spółdzielni, aby znaleźć najlepsze dopasowanie dla twojego partnerstwa. Badania te mogą być przeprowadzone poprzez uczestnictwo w spółdzielni jako członek, lub poprzez konsultacje z zarządem lub innymi członkami, którzy pracują w spółdzielni.

Kiedy już znasz odbiorców, z którymi musisz współpracować, musisz również znać odbiorców, z którymi chcesz współpracować. Rozważ cele i wartości spółdzielni, aby określić, czy są one zgodne z Twoimi celami. Może się okazać, że spółdzielnia, która jest odpowiednia dla jednej z Twoich firm, może nie być odpowiednia dla innej.

Pierwszym krokiem w pracy ze spółdzielnią jest zbudowanie konsensusu wokół decyzji o współpracy z nią. Spółdzielnie działają na zasadzie kolektywnego podejmowania decyzji, co może skutkować napięciem między prawem poszczególnych członków do posiadania głosu a prawem organizacji jako całości do podejmowania decyzji. Aby skutecznie budować konsensus, liderzy spółdzielni muszą być transparentni co do stosowanego przez siebie procesu i chętnie konsultować decyzje z członkami. Liderzy muszą również być w stanie rozpoznać i zakomunikować swoje własne uprzedzenia, co może być wyzwaniem, gdy spółdzielnia składa się z osób, które mogą mieć różne interesy lub perspektywy.

Nawiąż współpracę z innymi spółdzielcami

Kiedy już podejmiesz decyzję o współpracy ze spółdzielnią, następnym krokiem jest nawiązanie kontaktów z innymi spółdzielcami. Tworzenie sieci z kooperantami w innych firmach może pomóc Ci poznać wyzwania, przed którymi stoją inni kooperanci, oraz odkryć nowe rozwiązania w zakresie pokonywania tych wyzwań. Nawiązanie kontaktów ze spółdzielcami w spółdzielni może również pomóc Ci odkryć, czy Twoi partnerzy ze spółdzielni zmagają się z tymi samymi wyzwaniami co Ty. Tworzenie sieci kontaktów ze spółdzielcami w innych spółdzielniach może pomóc Ci w poznaniu nowych strategii i rozwiązań w zakresie pokonywania wyzwań związanych ze współpracą ze spółdzielniami.

Spółdzielnie nie są dla wszystkich

Pod koniec dnia partnerstwo ze spółdzielnią to decyzja, która wymaga dokładnego rozważenia. Spółdzielnie nie są dla każdego. Jeśli rozważasz współpracę ze spółdzielnią, pamiętaj, aby przeprowadzić badania i rozważyć korzyści w stosunku do wyzwań. Nawet z tymi wskazówkami, nie jest to właściwe rozwiązanie dla wszystkich firm. Ta decyzja wymaga dokładnego rozważenia i zbadania.

Spółdzielnie to świetny sposób na budowanie społeczności i poczucia przynależności. Spółdzielnie, które najlepiej połączyły się w sieć, to te, które mają kulturę pay-it-forward. W takich spółdzielniach członkowie mają obowiązek pomagać innym w osiągnięciu sukcesu, czy to poprzez porady, mentoring, czy wsparcie finansowe.Bottom line

Kiedy spółdzielnia decyduje się na współpracę z innym przedsiębiorstwem, jej liderzy muszą być otwarci na możliwość, że doświadczenie to będzie stanowiło wyzwanie. Liderzy muszą być w stanie rozpoznać i zakomunikować swoje własne uprzedzenia, co może być trudne, gdy spółdzielnia składa się z osób, które mogą mieć różne interesy lub perspektywy.

Partnerzy muszą również budować silne sieci z innymi kooperantami, aby znaleźć rozwiązania dla przezwyciężenia wyzwań, które stoją przed oboma partnerami. Wreszcie, partnerzy muszą pamiętać, że spółdzielnie nie są dla wszystkich i muszą być nastawieni na kulturę pay-it-forward.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.