Przejdź do treści

Samochodem do Chorwacji – jak się przygotować?

 • przez

W ostatnim poście poświęciliśmy nieco uwagi typowym trasom podróży z Wrocławia do Makarskiej w Chorwacji. Teraz zastanowimy się nad tym, jak przygotować się do takiej długiej podróży.

Przygotowanie się do podróży samochodem do Chorwacji jest istotne, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Oto kilka ważnych kroków, które warto podjąć przed wyjazdem:

 1. Sprawdź dokumenty: Upewnij się, że posiadasz ważne dokumenty, takie jak ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, polisę ubezpieczeniową oraz zieloną kartę potwierdzającą ubezpieczenie na terenie Chorwacji.
 2. Przegląd techniczny pojazdu: Upewnij się, że Twój samochód jest w dobrym stanie technicznym przed podróżą. Sprawdź hamulce, opony (w tym zapasowe), oświetlenie, płyny eksploatacyjne (płyn hamulcowy, olej silnikowy, płyn chłodzący) oraz działanie kluczowych układów samochodu.
 3. Nawigacja i mapy: Skorzystaj z nawigacji GPS lub zaktualizuj swoje mapy samochodowe, aby mieć aktualne informacje o trasie i drogach w Chorwacji.
 4. Ubezpieczenie samochodu: Sprawdź, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa obejmuje podróże za granicę i czy masz wystarczającą ochronę na wypadek wypadku lub uszkodzenia pojazdu. Jeśli nie, skontaktuj się z Twoim ubezpieczycielem w celu uzyskania odpowiedniego rozszerzenia polisy.
 5. Opłaty autostradowe: W Chorwacji obowiązuje system pobierania opłat za korzystanie z autostrad. Można je uiścić na miejscu, płacąc gotówką, kartą lub korzystając z elektronicznego systemu opłat. Sprawdź, jakie są aktualne stawki i zdecyduj, jak będziesz je regulować.
 6. Pakowanie i bagaż: Starannie zaplanuj, co zabierasz ze sobą i zadbaj o bezpieczne pakowanie bagażu w samochodzie. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak dokumenty, mapy, kierownicę zapasową, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe i gaśnicę.
 7. Zdrowie i bezpieczeństwo: Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek specjalne wymagania zdrowotne lub potrzebujesz leków na receptę. Upewnij się, że posiadasz apteczkę podróżną z niezbędnymi lekami i opatrunkami.
 8. Waluta: Upewnij się, że masz odpowiednią ilość lokalnej waluty (kuny chorwackie) lub kartę płatniczą akceptowaną w Chorwacji.
 9. Informacje o drodwych: Przed podróżą, zbadaj aktualne informacje na temat dróg, warunków drogowych, remontów czy ewentualnych ograniczeń. Możesz korzystać z portali internetowych, aplikacji mobilnych lub informacji udostępnianych przez służby drogowe. Zwróć uwagę na ewentualne opłaty za przejazd przez tunele, mosty lub ferie.
 1. Plan trasy: Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę przystanki na tankowanie, odpoczynek, posiłki czy noclegi. Warto także zidentyfikować alternatywne trasy w przypadku wystąpienia utrudnień na drodze.
 2. Przygotowanie podręcznych przedmiotów: Przygotuj niezbędne przedmioty na podróż, takie jak jedzenie i napoje, przekąski, woda, mapy, ładowarki do urządzeń elektronicznych, poduszki podróżne, koce itp. Zadbaj o wygodę i komfort w trakcie długiej podróży.
 3. Pamiętaj o zasadach drogowych: Przestrzegaj przepisów drogowych w kraju, przez który przejeżdżasz. Zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości, sygnalizację świetlną, pasy ruchu oraz inne oznakowania drogowe. Przejeżdżając przez granice, pamiętaj o wymogach paszportowych i celnych.
 4. Ubezpieczenie assistance: Przed wyjazdem możesz rozważyć dodatkowe ubezpieczenie assistance, które może obejmować pomoc drogową, holowanie i inne usługi awaryjne w razie potrzeby.
 5. Przygotowanie na podróż powrotną: Sprawdź, czy wszystkie dokumenty są aktualne i kompletnie, zadbaj o bezpieczeństwo samochodu oraz pamiętaj o odpowiednich przerwach na odpoczynek w trakcie podróży powrotnej.

Przygotowanie się do podróży samochodem do Chorwacji obejmuje zarówno logistyczne aspekty, jak i dbanie o bezpieczeństwo. Staranne zaplanowanie, sprawdzenie dokumentów i przygotowanie samochodu zapewnią Ci spokojną i przyjemną podróż. Pamiętaj także o elastyczności i dostosowaniu się do zmieniających się warunków drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.